صفحه اول

 

آشنایی با مدرسه

 

بخش ویژه دانش آموزان و اولیای گرامی

 

تماس با مدرسه

 

جستجوی یشرفته

 

 

پنجشنبه 2 خرداد 1392

مطالب مشابه:
برگزاری مسابقه جابربن حیان

فعالیت آموزشی پایه اول - آشنایی با کرم ها

فعالیت آموزشی پایه اول - سال تحصیلی 92-91

فعالیت آموزشی پایه اول - سال تحصیلی 92-91

استراتژی دبستان دخترانه رازی 92-91

پایه ششم - سال تحصیلی 92-91

پایه پنجم - سال تحصیلی 92-91

پایه چهارم - سال تحصیلی 92-91

پایه سوم - سال تحصیلی 92-91

پایه دوم - سال تحصیلی 92-91

پایه اول - سال تحصیلی 92-91

 

جستجو های مشابه:

نمونه طرح درس

طرح درس علوم

طرح درس علوم ابتدایی

طرح درس پنجم ابتدایی

طرح درس علوم پنجم

طرح درس علوم پنجم ابتدایی

طرح درس علوم پایه پنجم

طرح درس پایه پنجم

طرح درس پنجم

طرح درس علوم دوم ابتدایی

 

 
سایر بخش های سایت :

چاپ - نمونه طرح درس علوم - پایه پنجمنمونه طرح درس علوم - پایه پنجم

کد مطلب : 49

نمونه طرح درس علوم تجربی پنجم ابتدایی (تغییر فیزیکی وتغییر شیمیایی )

 

هدف کلی:آشنایی با تغییرات مواد

  رئوس مطلب:

1- مواد تغییر می کنند

2- تغییرات مواد همیشه به یک صورت نیست

3- در بعضی از تغییرات خواص مواد تغییرو در بعضی خواص مواد تغییرنمی کنند

4- تغییرات مواد فیزیکی یا شیمیایی هستند

اهداف جزئِی:

 

1- با جمع آوری اطلاعات به برخی از خاصیت های مواد پی ببرند

2- با مشاهده ی تغییرات مواد ویژگی های آنها را تعیین کنند

3- با ویژگی های تغییر فیزیکی آشنا شوند

4- با ویژگی های تغییر شیمیایی آشنا شوند

   اهداف رفتاری :

در پایان درس از دانش آموزان انتظار می رود  :

1-  به مطالعه ی تغییرات مواد علاقه مند شوند

2- با مقایسه ی خاصیت های یک ماده قبل و بعد از یک نوع تغییر با ویژگی های این تغییر آشنا شوند

 

3-با انجام فعالیت های مختلف مواردی را که در آن خواص ماده حفظ می شود و  مواردی را که در آن ماده خواص خود را از دست می دهد تجربه کند

4-  بتوانند تغییرات فیزیکی و شیمیایی را تعریف کنند و برای آنها مثال بزنند

روش تدریس :

بحث گروهی - پرسش و پاسخ - آزمایشی -سخنرانی

رسانه های آموزشی:

ماژیک - تخته - کاغذ - شکر-  آب  - بشر- سرکه - جوش شیرین - بادکنک  - بطری -  چند تصویر از تغییرات در طبیعت و فضا

فعالیت های قبل از تدریس(3 دقیقه ):

سلام واحوال پرسی -  حضور و غیاب -توجه به حالات روحی و روانی دانش آموزان- آماده کردن جو کلاس برای شروع درس

تعیین رفتار ورودی:

1- دانش آموزان باید بتوانند مواد را تعریف کنند

2- دانش آموزان باید بتوانند چند ماده نام ببرند

3- دانش آموزان باید بتوانندمواد را از هم جدا کنند

ارزشیابی تشخیصی (3 دقیقه ):

1- آیا می دانید ماده چیست؟

2- آیا می توانید چند ماده نام ببرید؟

3- آیا می توانید بگویید تغییریعنی چه؟

4- آیا جنس مواد مختلف با هم فرق دارند؟

5- آیا ممکن است ماده ای به ماده ای دیگر تبدیل شود؟

ایجاد انگیزه و آماده سازی(5 دقیقه ):

آیا تا به حال مادران خود را در حال پخت غذا دیده اید؟

آیا تا به حال توجه ککرده اید که چرا مواد اولیه ی غذا در پایان تغییرمی کنند؟

ارائه ی درس(25 دقیقه ):

1- ماده را تعریف می ککنیم .

2- با کمک دانش آموزان چند مثال برای ماده می زنیم.

3-چند جمله که کلمه ی (تغییر) در آنها به کار رفته باشد مثال می زنیم.

4- می پرسیم تغییریعنی چه ؟

5- آیا میتوانید با (تغییر) جمله بسازید؟

6- شکل کتاب را به آنها نشان می دهیم و در مورد آن سوؤال می پرسیم .

7- از دانش آموزان می خواهیم جدول روبه رو را در دفتر هایشان رسم وآن را کامل کنند:

آنچه در مورد تغییر می دانم

آنچه در مورد تغییردوست دارم بدانم

آنچه در مورد تغییرباید بدانم

8- مشاهده کنید را بخوانند و انجام دهندو ما آن را توضیح دهیم.

9- مشاهده کنید دوم را نیز بخوانند و انجام دهند و  ما آن را توضیح دهیم.

10- چند تغییر شیمیایی و فیزیکی را مثال بزنندو ما جدولی می کشیم و مثالها را در آن می نویسیم و هر دو تغییر را توضیح می دهیم .

11- از دانش آموزان می خواهیم با تغییر فیزیکی و شیمیایی جمله بسازند.

12- انجام فعالیت فکر کنید به صورت گروهی

13- رسم جدول نتیجه گیری و تکمیل آن

 

14- انجام آزمایش ها توسط دانش آموزان و نتیجه گیری از آنها

نکته:

ارزشیابی تکوینی در حین تدریس با پرسیدن سؤالاتی از دانش آموزان انجام می گیرد

جمعبندی کلی(5 دقیقه ) :

درس را با کمک دانش آموزان به صورت خلاصه جمع بندی می کنیم

تعیین تکلیف (3 دقیقه ):

انجام فعالیت جمع آوری اطلاعت در خانه و گزارش به کلاس

نوشتن چند تغییر فیزیکی و شیمیایی در محیط اطراف

وقت آزاد (2 دقیقه ) :

رفع اشکالات احتمالی دانش آموزان

 

 

نویسنده : طاهره صدیق مقدم

مشاهده سایر مطالب مرتبط :

فعالیت های آموزشی